Грандіозна робота Ірини Свйонтек з вивчення української вишивки

Для франківчанки Ірини Свйонтек вік – дійсно багатство, адже з кожним роком її скарбів – зразків українських старовинних вишивок – стає все більше. У свої 76 невтомна професійна шукачка продовжує їздити по маленьких селах Карпат і Прикарпаття і знаходити рідкісні вишивки хрестиком, схеми. Вдома у пані Ірини справжній архів: всі шафи заповнені альбомами з десятками тисяч фотознімків людей в народних костюмах, українська вишивка, схеми. Господиня дістає з валіз згортки полотна – десятки метрів вишитих власноруч рушників, нагрудників, манжет, скопійованих з автентичних зразків початку минулого століття.

Українська вишивка, схеми і фото

Процес вишивання заворожив її з дитинства, особливо подобався Ірині геометричний орнамент, його точність, цікавили символи української вишивки. Вивчати вишивку пані Ірина почала в 42 роки. Вишивки хрестиком схеми – в цьому було її покликання, заради якого довелося залишити роботу хірурга. Ірина Свйонтек їздить по селах Карпат і Прикарпаття на храмові свята, фестивалі, збираючи такий матеріал, як оригінальна українська вишивка, схеми. Їй вдалося застати старожилів, які пам'ятали назви орнаментів, символи української вишивки.

 

Символи української вишивки в роботах Ірини Свйонтек

За цей час Ірина Свйонтек створила чотири книги, три з яких "Гуцульські вишивки Карпат" і одна "Покутські вишивки Прикарпаття". Автор здійснила колосальну копітку працю з вивчення оригінального виду народного мистецтва. Вона всебічно розкрила особливості, відмінності, призначення вишивок Карпат і Прикарпаття, відтворила старовинні візерунки Івано-Франківської Гуцульщини, Покуття, Бойківщини та Опілля. За її теорії вишивка була своєрідною територіальної розміткою, символом приналежності до певної місцевості чи роду. Пані Ірина шкодує про те, що не всі зразки чудових вишивок дійшли до наших днів. Ірина Свйонтек стала справжньою берегинею неоціненного спадку українських майстрів художньої вишивки. Попереду ще багато цікавого, вважає вона, а значить на неї чекають нові дороги в пошуках загублених скарбів.

Цікаво знати