Що таке крижма? Як обрати і купити крижмe для хрещення?

Крижмо (у народі також розповсюджена назва жіночого роду – крижма) – це нова біла пелюшка, полотно, рушник, який використовується при хрещенні і символізує чистоту і безгріховність.

Купити крыжмо – обов’язок хрещеної мами, вона приносить його до храму, приймає в це крижмо з купелі дитину і тримає у ньому немовля, поки триває церемонія хрещення.

Матеріал та розмір крижми

Як кажуть священики, тканина повинна бути за розміром такою, щоб усю дитину повністю закутати. Оптимальний розмір відрізку – 100х100 сантиметрів. Можна також купити крижмо з капюшончіком або ж пошити самостійно (це зовсім не складно).

Крижмо однозначно має бути натуральним, приємним і м'яким, щоб не подразнювати ніжну шкіру малюка. Ми рекомендуємо придбати бавовняне крижмо, льняне або махрове. Безумовно, красиво виглядають крижма з атласу, але воду з викупаної дитини вони вбирають погано і на дотик прохолодні та «скляні». Тому дбайливі хрещені мами воліють за основу брати натуральне полотно, прикрашене атласом, стрічками, рюшами або вишивкою. Багато хто купує просто великий махровий рушник – і в нього загортають дитину, турбуючись про те, щоб маляті не було холодно. Але ж у церкву дитинку завжди несуть і виносять у "конверті" або ковдрочці, тому не обов'язково щоб крижмо було утепленим.

Варіанти декору крижми

Байдуже – пелюшку чи тканину ви вибрали як крижмо. Навіть коли це рушник, він може бути прикрашений мереживом та вишивкою:

• Для декору крижма можна використовувати атлас, бантики або різноманітні вставки.
• Крижмо прикрашають і стрічками: блакитні – для хлопчиків і рожеві – для дівчаток. Крижмо приноситься до церкви, складене акуратно і перев'язане стрічкою.
• Пришивають ніжні квіточки, рюшечки або бахрому.
• Оригінальна прикраса – це мережка та вишивка на крижмi. Можна вишивати різні орнаменти, ромбики і квіти, янголят, ініціали дитини, православний хрестик. Особливо красиво виглядають, вишиті вручну на домотканому полотні крижма з використанням техніки рахункового хреста або лічильної гладі. Маленьким діткам дуже пасує білий одяг, а вишите крижмо виглядає просто шикарно.

Крижма, як оберіг

Кажуть у народі: хто крижмо зберіг – зберіг і своє щастя! Батюшка святить крижмо під час обряду хрещення – та кладе в нього малюка.

Існують різні думки щодо зберігання крижми:

Перша думка: його необхідно берегти як святиню, не використовуючи для побутових потреб. На полотні можуть лишатися крапельки мира, тому його не можна прати. Подібно до весільного рушника, крижмо слід зберегти, адже це святиня.

Друга думка: крижмо треба використовувати часто як простирадло чи ковдрочку в дитячому ліжку або візку – це захист від "недоброго ока". Коли дитина підросте, то його можна використовувати замість рушника для обличчя.

За розповідями прабабусь, подібні речі зберігалися без використання лише у заможних людей. Кажуть, коли хворіє малюк, його можна загорнути у крижмо, бо воно діє як ліки.

Ви можете обрати будь-який варіант зберігання або використання крижма. Можливо, його слід використовувати у побуті, поки дитина маленька, а потім – просто берегти.

Копіювання матеріалів з сайту "Хрестик" можливе тільки за згодою адміністрації!

Купити крижму для хрещення дитини можна у нашому інтернет магазині.

Цікаво знати