Український вінок як оберіг, вікові віночки та їх види

Український вінок як оберіг або що символізують українські віночки

украинские венки с лентами

Наші предки були впевнені, що українські віночки наділені великою магічною силою і вони можуть вплинути на наше майбутнє і управляти нашим сьогоденням.

Український вінок з давніх часів був обов'язковим елементом на додаток до національного українського костюма. Він вважався символом довговічної любові і нескінченності роду. Для українки вінок символізував дівочу красу і честь. Наші давні предки вважали, що навколишній світ вони сприймають саме головою і можуть на нього вплинути. Тому одягаючи різні головні убори, в тому числі й українські вінки, намагалися захистити себе від зурочення та інших чар і прокльонів людей зі «злим оком».

Особливо цінним оберегом в Україні був і є український віночок. Вінок - це не тільки краса, він захищав від пристріту і всякої нечистої сили, його називали ще в народі «знахарем душі». Також наш український вінок має надзвичайну силу, бо знімає біль і вберігає від тілесних ран і від ран душевних, а також береже силу. Згідно легенди, вінок треба було берегти, бо втрата вінка символізувала біду і великий сором.

Українські віночки залишали на горищах і на деревах, щоб уберегтися від блискавок, залишали під першим снопом для збільшення подальшого врожаю, підкладали в гнізда до квочки, клали в колиску новонародженої дитини, ховали під одяг, щоб захиститися від відьом, а ще вішали в полях і на городі. Існувало повір'я про те, що прибиті на дверях українські вінки дарують всій родині міцне здоров'я на весь рік.

Дівчата вмивалися водицею з мокрого віночка для ясної краси і міцного здоров'я. А чоловікам українські віночки давали як оберіг в тому випадку якщо вони йшли з дому на війну. Вінок, сплетений із штучних квіток і ниток часто одягали на капелюх нареченому – щоб оберігав від наврочення. В процесі плетіння вінка-оберега на любов, багатство, щастя і дітородіння в український вінок вплітали цибулю і часник, стрічки і персні, хлібне колосся та солодощі, а також особливі трави – "чарзілля".

Кожному вікові свій жіночий український вінок

Етнографи виділяють більше 70 різновидів українського вінка. Їх поділяють на вікові, обрядові, ритуальні та магічні. Вікові віночки плели відповідно до віку дівчинки, дівчини чи жінки.

Український віночок для дівчинки на 3 роки

Коли дівчинці виповнювалося три рочки, мама плела їй перший український віночок з чорнобривців, незабудок, ромашок і барвінку. Кожна з квіток мала лікувальні властивості для діток: чорнобривці захищали від головного болю, барвінок і незабудки розвивали хороший зір, а ромашка заспокоювала серце. А ще ромашка додавалася у вінок для того, щоб донька мала ясний розум, чисті думки і берегла честь.

Український віночок для дівчинки на 4 і 5 років

Коли дівчинці виповнювалося рівно чотири роки, то їй плели інший український вінок, в основі якого були незабудки, ромашки, чорнобривці та барвінок, а ще в нього вплітався безсмертник, листя багульника та яблуні.

Український вінок для дівчинки на 6 років

А коли дівчинці виповнювалося рівно шість років, то в український віночок вже можна було доплітати мак, який забезпечував хороший здоровий сон і зберігав розум. Також у вінок для дівчинки шести років уплітали волошки.

Український вінок для дівчинки на 7 років

Для семирічної дівчинки сплітали український вінок з семи різних квіток: незабудки, волошки, ромашки, чорнобривців, маку, безсмертника та барвінку, додаючи цвіт яблуні.

Український віночок для дівчинки на 8+ років

Для дівчинки, якій є 8 років плели український віночок з волошок і ромашок, і вже можна було вплітати будь-які квіти додатково.

Українські вінки для дівчаток на 13 років і старше

З цього віку вже всі традиційні вінки мають назви і значення, так само в кожен вид українського вінка вплітаються певні квіточки.

Український вінок Кохання

Для дівчинки в 13 років приходив час Вінка Кохання і їй плели такий віночок. В основі такого вінка є квіти ромашки, що символізують доброту, ніжність і юність. Серед ромашок вплітають квіти яблуні або вишні, а над чолом кріплять квітуче гроно червоної калини. Між квітами також вплітають вусики хмелю (символ гнучкості та розуму), щоб усі бачили, що дівчина і красива, і розумна. Ясна річ, що для дівчат такий український вінок Кохання був найголовнішим.

Український вінок Надії

Віночок Надії дівчина плела в тому випадку, якщо її хлопець все ніяк не наважувався з нею одружитися і не засилав сватів. Такий віночок складався з волошок і квітів польового маку, і його потрібно було власноруч одягнути на голову своєму милому обранцеві. У давні часи вважалося, що вінок Надії відразу ж позбавить хлопця сумнівів і нерішучості!

Український вінок Відданості

Вінок Відданості дівчата плели з волошок, а поміж ними заплітали квітучий любисток. Навіть є легенда про такий віночок.

Український вінок Розлук

Існував також і Вінок Розлуки, який дарувався хлопцям і чоловікам, що йдуть на заробітки або на війну. Ще вінок Розлуки дівчина вручала хлопцеві, який її розлюбив і почав зустрічається з іншою. Основою таких вінків були квіти первоцвіту, які символізували недовговічність, і верес, що символізує безнадійність і самотність.

Український Весільний вінок

Коли дівчина давала згоду вийти заміж за хлопця, що до неї сватався, вона за традицією одягала йому барвінковий вінок.

Український вінок Породіллі

Після народження свого первістка жінка плела вінок із троянд і прикрашала його зеленим листям. Люди бачили такий вінок – і вітали її, бажали міцного здоров'я і щастя її дитинці.

Українські вінки в наші часи, купити український вінок

У сучасному житті українців вінки грають важливу роль, незважаючи на те, що ми так мало дотримуємося традицій.

Українські вінки з квітами і стрічками знову стають модним і стильним головним убором під вишиванку. Разом з вінками з'явилося багато різних шпильок з польовими квітами в українському стилі. Такі українські вінки, шпильки, обідки і різні пов'язки на голову з квітами можуть стати недорогим традиційним українським сувеніром на подарунок приїжджим гостям із закордону.

Копіювання матеріалів з сайту "Хрестик" можливе тільки за згодою адміністрації!

Цікаво знати