Значение цветов и лент в украинских венках

Плетіння українського традиційного вінка. підбір квітів у вінок та їх кількість.

У наш час ви можете купити український вінок і напевно знайдете велике розмаїття віночків ручної роботи з різними кольорами в їх складі. Але в давні часи дівчата самі плели собі віночки і слід відзначити, що плетіння українських традиційних віночків – це якась своєрідна наука. Необхідно знати, коли і з яких квіточок плести, а також які трави поруч із якими можна вплітати.
У наших предків плетіння українського вінка не було простою грою-забавою, за їхніми уявленнями важливо було знати не тільки які квіти підбирати для вінка, а й скільки цих квітів необхідно брати для українського віночка. Також важливо, в який час доби і з якою метою плететься віночок.

Український традиційний вінок плели з дванадцяти кольорів – і кожна квітка, звичайно ж, мала своє символічне та оздоровче значення. Вибір кольорів та їх кількості для вінка були стандартно заданими, все мало залежність від різних обставин, а також і від віку – для дівчинки, дівчини чи жінки він плететься. Ще у кожного виду вінка було своє призначення.

Основними кольорами для плетіння українських вінків вважалися: ромашка, волошка, мак, ружа, калина, хміль, любисток, барвінок, деревій, безсмертник. Також, в якості додаткових квіточок використовували дуже багато різних трав і квітів, деякі з них: цвіт вишні, цвіт яблуні, чебрець, буркун, м'ята, материнка, полин, оман, первоцвіт, пролісок, верес, лілія, цикорій, папороть, підсніжник. Важко перелічити повністю всі квіти і трави, адже в кожній області України існували свої традиції та обряди.

Квіти в українському віночку для дівчинки

У нашій рідній Україні люблять складати і співати пісні. Більшість українських пісень оповідають про велике кохання, щастя та українські квіти. Квіти ростуть скрізь – удома, на клумбах і на підвіконнях в офісах. Квіточки вишивають на весільних рушниках, ними розмальовують печі і прикрашають стіни будинку. Вони – як символ щирості душі і великої доброти. Вважається, що квіткова вишивка на рукавах сорочки, може вберегти господаря від злих очей і хвороб. Звичайно ж, квіти є основою українського традиційного вінка.

Всього в українському віночку присутні дванадцять основних квіток, і кожна квітка є оберегом. У віночок вплітаються: мальва, калина, ромашка, безсмертник, деревій, барвінок, незабудка, чорнобривці, любисток, волошка, червоний мак і хміль.

Що символізують квіти в українському вінку?

Безсмертник – символ здоров'я.
Любисток і волошка – відданості, вірності та краси.
Деревій – нескореності.
Барвінок – життя і безсмертя душі людини.
Ромашка – символ дівочої чистоти і вірності.
Цвіт вишні та яблуні – символ материнської відданості.
Калина – символ дівочої краси.
Мак – символ печалі та смутку.
Ружа, мальва та півонія – віри, надії та любові.
Хміль (вусики) – символ гнучкості та розуму. Хлопців часто порівнюють з хмелем.

Деревій має найважливіше місце серед усіх квітів. Його дрібні білі квіточки формують велику квітку, якщо дивитися на нього здалеку. Коли квіточки деревію відцвітають, вітер розносить їх насіння всюди, і де б потім не проросла це рослина, вона завжди радує своїм кольором. Тому дівчата вплітають деревій в український віночок як символ витривалості й непокори.

Ромашка приносить здоров'я, доброту і велику ніжність. Вплітають ромашку з гронами червоної калини, з кучерявими вусиками хмелю, що символізують гнучкість розуму. Ромашку люблять і поважають ще з давніх часів, її оспівують в українських легендах і піснях.

Калина є одним з сильних символів України, тому її плоди часто використовуються для плетіння українських вінків. Також грона червоної калини часто вишиваються на жіночому одязі і завжди вони символізують молодість і красу.

Волошки ніжно-синього кольору заплітають у віночок як символ скромності, краси і ніжності, сили і здоров'я. В українському віночку волошку і любисток вплітають поряд.

Безсмертник у віночку символізує здоров'я, він допомагає від багатьох хвороб, хоч на вигляд і невиразний.

Цвіт маку дівчатка додають у вінок, якщо в їх сім'ях хтось загинув, воюючи з ворогом.

Пшеничне колосся вплітається в український вінок до добра і щедрості.

Барвінок є вічнозеленою рослиною і вважається символом вірності.

Соняшник – це символ праці, багатства, сили і успіху, а ще соняшник вважається найміцнішим і найсильнішим серед квітів.

Всі квіточки, незалежно від того, сильні вони чи тендітні, важливі та необхідний людям. Наші пращури обожнювали всі квіти і вважали, що Бог подарував людям це диво природи.

Стрічки в українському вінку

Крім квітів українські вінки прикрашали також і різнокольоровими атласними стрічками, дотримуючись певних народних правил. Люди дуже вірили в силу стрічок, тому що вони оберігали волосся дівчини від злих очей. Довжина стрічок була довільною, тому що їх відміряли по довжині дівочої коси і обрізали трохи нижче, щоб повністю закрити її. Кожен колір стрічок в українському віночку мав свій особливий сенс.

Також кожна дівчина повинна була знати, в якій послідовності вплітати стрічки в український традиційний вінок і що означає колір кожної стрічки. А ту дівчину, яка не знала послідовності вплітання стрічок, дуже соромили в давні часи.

Найперша стрічка в українському вінку впліталася посередині – стрічка світло-коричневого кольору, яка символізує землю-годувальницю. По обидва боки від коричневої стрічки в'яжуться жовті стрічки – символ сонця. Далі за жовтими стрічками йдуть світло-зелені – символ дівочої молодості та краси. Потім черга синіх і блакитних стрічок – символи води і чистого неба, які дають силу і міцне здоров'я власниці вінка. Після стрічок синього кольору в'яжуть стрічки оранжевого кольору – символ хліба, і фіолетові – символ людської мудрості. Ще дуже важливо, що б у віночку були малинові стрічки – символ душевності, щирості, і рожеві – символ достатку.

Крім перерахованих вище різнокольорових стрічок вплітали у вінок і білу стрічку, причому кінці її повинні були бути вишиті нитками срібного та золотого кольору. На лівому кінці стрічки вишивали сонце, а на правому кінці – місяць. Якщо біла стрічка не була розшита, то її не брали у вінок, так як біла стрічка без вишивки – символ пам'яті про померлих предків.

За народними традиціями, якщо дівчинка була сиротою, то в свою косу вона заплітала блакитні стрічки – і люди знали це. А коли люди зустрічали сироту, то обдаровували її хлібом, одягом і тканинами, грошима і різними подарунками. Також дівчаткам сиротам бажали щастя і багатства, а бездітні люди просили їх стати їм рідною донькою.

Копіювання матеріалів з сайту "Хрестик" можливе тільки за згодою адміністрації!

Цікаво знати