Секрети борщівської вишиванки

Наявність: Нема в наявності
Назва: Борщівська народна сорочка. Колекція Борщівського краєзнавчого музею
Автор: Людмила та Олексій Покусінські
Мова: Українська
Рік видання: 2012
К-сть сторінок: 360 
Формат: 245х340
Палітурка: Тверда
Вага: 2,7 кг
Ціна: 480 грн. Купити

 

Секрети, що приховує борщівська вишиванка, розкрила сім'я вчених Людмили та Олексія Покусінських з міста Рибниця. Їхні дослідження викладено у виданні «Борщівська народна сорочка. Колекція Борщівського краєзнавчого музею".

Книга «Борщівська народна сорочка» є у нашому інтернет-магазині "Хрестик" за ціною 480 грн.

Книга представляє собою енциклопедією борщівської техніки вишивки, технологія якої вважалася втраченою. Нещодавно видання презентували у Борщеві, розказує  Сохацький Михайло, директор краєзнавчого музею Борщева.

 

Чому подружжя вирішило зайнятися дослідженням, запитаєте Ви?

Для того, щоб не тільки популяризувати Борщiвську вишивку, але й передати техніку у спадок наступним поколінням. Книга допоможе вишивальницям опанувати цю техніку.

Олег та Людмила дослідили колекцію борщівських вишиванок Борщівського краєзнавчого музею, – продовжує пан Сохацький. Тут знаходиться сімдесят сорочок, зібираних науковими співробітники за 35 років. У пошуках сорочок доводилося їздити по селах, переконуючи людей віддати вишиванки до музею. Таким чином вдалося зберегти приклади цієї унікальної вишивки та пам’ять про неї. Музейна колекція сорочок тим цінніша за приватні, що кожен її експонат має власну історію. Відоме походження вишивки, ім’я вишивальниці, її вік, чи вона є корінною жителькою цього села, чи приїжджою.

У книзі, яка складається з 360-ти сторінок, є фотографія кожної сорочки вишиванки і детальний опис матеріалів, крою, техніки шиття, використаних борщівськими майстрами. Дослідники подають схему крою для кожної сорочки з технологією вишивки. На малюнках чітко показано, як робити стібки голкою і ниткою. Тому кожна вишивальниця зрозуміє все і зможе вишити жіночу вишиванку або чоловічу вишиванку в борщівській техніці. 

Досі нікому не вдавалося розгадати секрети цієї вишивки, – говорить Сохацький. Багато людей намагалося поверхово її відтворити, використовуючи сучасні техніки – хрестик або низинку. Але в Борщівської вишиванки своя техніка, яку і розшифрувала Людмила Покусінська.

Борщiвська вишивка має кілька технік, серед яких «верхоплут», «вузлики», «колодки». На сорочці є рельєфний візерунок, для якого використовувалася вовняна нитка – «бовна». Її фарбували, звичайно, за допомогою натуральних барвників. Тепер немає такої нитки. Їй на зміну згодом прийшла нитка «муліне». Крім того, для обробки сорочок брали намистинки – пацьорки. Небагатьом у наші дні може пощастити купити вишиванку старовинну, яка була вишита нашими пра-прабабусями, але все ж це реально.

У старовинній вишиванці Борщівській превалюють чорні кольори. На зміну чорній вовні пізніше прийшли яскраві кольорові нитки. У такій вишиванці найбільш прикрашався рукав. А відрізок плечової частини, який іменували «уставкою», могли вишивати червоними і навіть зеленими нитками. Вцілому кожне село відрізнялося своїми особливостями. Одні майстри використовували візерунки рослинні, інші – геометричні. Всі знаки переходили від покоління до покоління. Ця вишиванка навіть має трипільські орнаменти. Найбільше борщівських сорочок вишивалося в селах Кудринці, Шупарка, Горошова.

Книгу надрукували на кошти спонсора, бо музей не має таких можливостей. Кожній бібліотеці Борщівського району передали безкоштовно по одному примірнику – щоб кожна вишивальниця із села мала можливість усе подивитися і почитати.

Копіювання матеріалів з сайту "Хрестик" можливе тільки за умови згоди адміністрації!

Цікаво знати