Український вінок і інші національні головні убори - музейні експонати або стильні аксесуари?
Вінки і віночки з квітів є одним з особливих атрибутів національного костюма, в якому втілюється частинка історії народу України. У наших предків налічувалося до вісімдесяти видів цих головних уборів, і кожен з них ніс у собі особливий сенс, своє сакральне значення для тих, хто одягав той чи інший віночок.
Символічна прикраса: шлях з давніх часів до наших днів
Український вінок на голові у дівчини символізував її чистоту, юність, невинність і непорочність. Також він був її своєрідним оберегом, що дарує здоров'я, красу, вдале заміжжя, що захищає свою господиню від пристріту.
Якщо дівчина випадково псувала або втрачала свій вінок, це вважалося поганим знаком (до біди, сором).
Крім цього, вінок грав дуже важливу роль в різних обрядах:
• незаміжні дівчата ворожили на віночках, пускаючи їх на воду в ніч свята Івана Купала;
• українські вінки використовувалися для змов і приворотних обрядів в любовної магії;
• віночок міг вручатися дівчині в знак сватання (за згодою) та завжди використовувався на весіллі в якості символічної прикраси (пізніше роль вінків стали виконувати кільця);
• також відомі жнивні вінки, які символізували родючість і силу землі / врожаю.
Крім вінків, були і інші види головних уборів: перев'язі-пов'язки, налобники, обручі, чільце (вид діадеми), вінці і інші.
Український вінок, що одягається на голову, сьогодні знову стає популярним і стильним аксесуаром. Прикрашена і оформлена на новий лад, це автентична прикраса здатна надати вашому вигляду жіночності і неповторності.
Як розгадати символіку українського вінка?
Віночки для маленьких дівчаток плели їх мами, а коли дівчина дорослішала, то вчилася робити головний убір сама (приблизно з тринадцяти років).
Щоб виготовити вінок, використовували листя, польові трави і різні квіти. Кожен елемент мав своє значення і сенс:
• мальви, ружі і півонії позначали триєдність надії, віри і любові;
• грона калини - красу і вірність;
• волошки - відкритість і щирість;
• квіти безсмертника - здоров'я, довголіття;
• квіти любистку - відданість, а незабудки - сталість;
• ромашки служили символами чистоти, а маки - смутку й печалі.
Стрічки в українські вінки теж підбиралися зі змістом. Їх довжина повинна була відповідати довжині дівочої коси, адже вважалося, що вони оберігають дівчину від лихого ока. Спочатку в вінок посередині вплітали світло-коричневу стрічку, яка символізувала годувальницю-землю і родючість, потім по обидва боки додавали: жовті стрічки (що позначають сонце), блакитні (небо), сині (воду), помаранчеві (хліб), фіолетові (мудрість) , червоні (пристрасть, любов), рожеві (достаток), малинові (душевність), зелені або салатові (колір життя, природи, відродження).
Де сьогодні можна купити український вінок?
І нехай сьогодні віночки уже не несуть в собі настільки глибокий підтекст, проте дівчина в такому головному уборі і раніше сприймається, як символ молодості, ніжності і краси.
Ви можете вибрати і купити український вінок і інші стильні аксесуари в нашому магазині вишивки «Хрестик» в Києві.